مشاوره انجام پایان نامه و رساله دکتری

مشاوره انجام پایان نامه و رساله دکتری

پایان نامه یا پایان نامه دکتری یک ضرورت حرفه ای است. برای پایان تحصیلات تکمیلی و شروع کار حرفه ای خود، نوشتن و دفاع از آن ضروری است. پایان نامه شما سندی است که مهارت حرفه ای شما را در یک رشته یا موضوع نشان می دهد.

برای بسیاری از نویسندگان مبتدی، کلمه پایان نامه تصورات غیرواقعی یک سال پرتلاش را که در کتابخانه دانشگاه سپری شده بود، تداعی می کند، قبل از اینکه به طور معجزه آسایی با پنج فصل صیقلی ظاهر شود. از آنجایی که مطمئناً برای اکثر دانشجویان اینطور نیست، این متن توصیه هایی در مورد فرآیند نگارش پایان نامه ارائه می دهد، راه هایی را پیشنهاد می کند که می تواند به نویسندگان پایان نامه و رساله کمک کند.

انتخاب موضوع

بیشتر رشته ها مستلزم آن هستند که دانشجویان قبل از شروع تحقیق و نگارش یک پایان نامه ،پروپوزال آن را بنویسند و از آن دفاع کنند. پروپوزال سندی است که سؤالات یا ایده های اصلی موضوع شما را ارائه می دهد، ادبیات مربوطه را در مورد موضوع بررسی می کند، ضرورت تحقیقات بیشتر را توضیح می دهد، و در نهایت، فرضیه های مورد انتظار و اهمیت آنها را برای موضوع و در جامعه بزرگتر مورد بحث قرار می دهد. .

انتخاب موضوع شما می تواند ترسناک باشد: احتمالاً چندین سال روی این پروژه کار خواهید کرد. صحبت با اساتید در بخش خود می تواند به شما کمک کند تا تفکر خود را متمرکز کنید و موضوع مناسبی را انتخاب کنید.

در رشته تحصیلی خود، با پروژه خود شناسایی خواهید شد و ممکن است پایان نامه پایان یافته خود را برای انتشار در قالب مقاله یا کتاب تنظیم کنید. اما صرف اینکه پایان نامه ای نوشته نشده است به این معنی نیست که باید نوشته شود. شما باید توجیه کنید که چرا پروژه پیشنهادی شما هم از نظر شخصی معنادار و هم از نظر حرفه ای مهم است. برای انتخاب موضوع، پرسیدن چندین سوال از خود می تواند مفید باشد:

-آیا ایده‌ها، مفاهیم یا بحث‌های علمی کلا برای من جالب‌تر است؟ بیشتر به سمت چه مسائلی جذب می شوم و چرا؟

-آیا شکاف ها یا مشکلات مشخصی در رشته من وجود دارد که نیاز به مطالعه بیشتر دارد؟

-کدام روش تحقیق و سبک نوشتاری را بیشتر متقاعدکننده می دانم؟

هنگامی که این موضوعات را در نظر می گیرید، مهم است که به این فکر کنید که چه کسی برای پایان نامه شما را راهنمایی می کند. ملاقات با مشاور آینده نگر برای محدود کردن و اصلاح سوالات اصلی پایان نامه شما مهم خواهد بود. از آنجایی که او به احتمال زیاد پایان نامه های قبلی را مطالعه کرده است، ایده خوبی است که از مشاور خود بخواهید یک پایان نامه نمونه را پیشنهاد کند که بتوانید از آن برای تنظیم واقع بینانه موضوع خود استفاده کنید.

تحقیق و نگارش پایان نامه شما

فرآیند تحقیق و نگارش پایان نامه بر اساس رشته تحصیلی متفاوت است. برای دانشجویان رشته های علوم، فرآیند تحقیق و یافته های تجربی می تواند گاهی مهمتر از سند مکتوب نهایی تولید شده باشد. دانشجویان علوم اجتماعی اغلب باید قبل از تمرکز بر نوشتن به روشی متمرکز، تحقیقات میدانی یا کتابخانه ای انجام دهند. در زیر چند استراتژی کلی برای کمک به شما در فرآیند پایان نامه آورده شده است.

-هر روز بنویس

به قول معروف، حتی اگر هر روز فقط یک صفحه بنویسید، بعد از یک سال بیش از 365 صفحه خواهید داشت – این تقریباً یک پایان نامه تمام شده است!

اگرچه این جدول زمانی کمی غیر واقعی است، اما عادت نوشتن برای تکمیل پایان نامه شما مهم است. نوشتن می تواند به شما در ایجاد ایده های جدید و پردازش اطلاعات کمک کند. نوشتن را تا زمانی که ایده‌ها و فصل‌های پایان نامه کاملاً شکل‌یافته را به دست نیاوردید، به تعویق نیندازید – برای مثال، نوشتن حتی در زمانی که در حال انجام تحقیق هستید، به شما این امکان را می‌دهد که سؤالات تحقیق خود را اصلاح کنید و شروع به تجسم اینکه چگونه داده‌های شما با هم تطبیق می‌کنند کنید . نوشتن روزانه، مهم نیست که چقدر کوتاه باشد،آن می تواند درگیری مداوم با ایده های پایان نامه شما را تضمین کند. هیچ چیز سخت‌تر – یا خسته‌کننده‌تر از بازگشت به پروژه‌تان پس از گذراندن هفته‌ها یا ماه‌ها کاملاً دور از آن نیست.

-یک گروه پایان نامه نویسی تشکیل دهید

وجود گروهی از دیگر دانشجویان پایان نامه در رشته شما می تواند محیطی حمایتی ایجاد کند که در آن می توان در مورد ایده ها بحث کرد، مطالب نوشته شده را ارائه کرد و قبل از ارسال فصل به مشاوران یا کمیته ها بازخورد دریافت کرد. جلسات گروهی همچنین می تواند به شما انگیزه برای نوشتن منظم پایان نامه بدهد. ایده خوبی است که در مراحل اولیه یک گروه پایان نامه نویسی  تشکیل دهید، انتظارات روشنی در مورد آنچه که اعضا امیدوارند از گروه داشته باشند مشخص کنید، و یک برنامه ریزی اصولی و واقع بینانه تنظیم کنید.

-صاحب نوشته خود باشید

به یاد داشته باشید که پایان نامه دکتری شما متعلق به شماست. این مهارت انضباطی شما را نشان می دهد، هویت حرفه ای شما را مشخص می کند و احتمالا به صورت کتاب یا مقاله منتشر خواهد شد. بنابراین، اکنون زمان آن است که مهارت‌های حرفه‌ای لازم برای موفقیت در رشته خود را توسعه دهید، از جمله خواندن و بررسی آثارتان توسط دانشجویان دیگر (مثلاً در گروه نویسندگی)، دریافت مشاوره برای ضعف‌های نوشتاری در رساله خود، و در صورت لزوم با یک ویراستار حرفه ای تماس بگیرید تا به مشکلات زبانی یا گرامری کمک کند.

در راستای مطالب فوق شما عزیزان می توانید از مشاورین موسسه علم گستر در زمینه انتخاب موضوع و مشاوره پایان نامه و رساله خود کمک بگیرید. کافیست فرم ثبت نام ذیل را پر کنید و ارسال نمایید. در اسرع وقت با شما عزیزان تماس گرفته خواهد شد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *