articles

ویراستاری و نشر کتب

گام اول چه در زمینه تالیف و چه در حوزه ترجمه انتخاب موضوعی جذاب و مخاطب پسند است. پس از آن مهمترین نکته در امر نشرکتاب اینست که مطمئن باشیم اصلی ترین بخش کتاب که محتواست فاقد ایراد بوده و آراسته باشد. در مراحل چاپ کتاب افراد زیادی نقش دارند از نویسنده و مترجم گرفته تا توزیع کننده کتاب همگی افراد متخصص و خبره ای هستند.
مهمترین نکته پس از آماده سازی محتوا اولیه ویرایش است( ویرایش صوری، دستوری، ادبی، علمی، ساختاری و…) پس از آن می بایست به ویرایش فنی و ادبی محتوا پرداخت که در ادامه بطور متصر توضیح داده شده اند:

ویراستاری فنی:

رعایت اصول و علائم نگارش زبان فارسی
بررسی و صحت سنجی جداول، ضمائم، تصاویر و…
فهرست نویسی

ویراستاری ادبی:

مختصر گویی و پرهیز از تکرار
توجه به کاربرد درست واژگان و پرهیز از مبهم گویی
یکسان سازی نثر و توجه به نگارش سلیس و روان

ویراستاری علمی:

شناسایی و رفع اشکالات علمی
افزودن پانوشت و ضمائم در راستای شفاف سازی محتوا
ارائه دسته بندی اصولی و تنظیم محتوا مطابق معیار های علمی

پس از اتمام ویراستاری نوبت به صفحه آرایی می رسد نقش یک طراح و گرافیست متخصص در این گام بسیار پررنگ و اثرگذار است.مرحله بعدی اخذ شابکاست که توصیه می کنیم پیگیری این قبیل امور از طریق ناشران برگزیده و معتبر همچنین موارد مرتبط با اخذ شابک و فیپا را به کارشناسان موسسه علم گستر بسپارید. گام بعدی اخذ مجوز از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که در این مرحله محتوا مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته در صورت نیاز اصلاحات و مغایرت گیری های لازمه بصورت کتبی به شما اعلام می گردد. در پایان کتاب جهت انجام امور لیتوگرافی، چاپ، صحافی و توزیع به ناشر سپرده می شود.