قبولی در کنکور تحصیلات تکمیلی با درصد منفی

افزایش ظرفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی از سال1387 کلید خورد ، زمانی که محمد مهدی زاهدی، وزیر وقت علوم ، تحقیقات و فناوری از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش 20درصدی ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی خبر داد و گفت : «اولویت اجرای شیوه آموزشی پذیرش دانشجوی ارشد در 10دانشگاه برتر است که درصورت فراهم بودن شرایط تا 14دانشگاه نیز افزایش خواهد یافت . در عین حال رشته‌های جدید بسیار زیادی برای نخستین بار تعریف شده است که این موارد باعث خواهد شد در مجموع حداقل 20درصد افزایش ظرفیت داشته باشیم.»

اما قبولی در دکتری با نمره منفی به چه معناست ؟ افزایش پذیرش دانشجو در مقطع ارشد و دکتری با افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های دولتی و آزاد ، پیام نور و غیرانتفاعی در همه این سال‌ها ادامه داشته و حتی دانشگاه‌های مهمی همچون دانشگاه تهران ، علامه طباطبایی ، شهید بهشتی و… با ایجاد پردیس دانشگاهی خودگردان و دریافت شهریه‌های نسبتا زیاد ، اقدام به جذب دانشجوی مازاد به ظرفیت معمول خود، می‌کنند . مثلا در سال‌جاری درصد یکی از داوطلبان کارشناسی ارشد در مهندسی برق که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه دولتی شده این‌گونه است :

قبولی در کنکور تحصیلات تکمیلی با درصد منفی

« زبان منفی یک درصد ، ریاضیات منفی 15.3درصد ، مدارهای الکترونیکی 12.8درصد ، الکترونیک 15.6درصد ، ماشین‌های الکتریکی منفی 8درصد ، سیستم‌های کنترل خطی منفی 11.1درصد  ، سیگنال‌ها منفی 22درصد ، الکترو مغناطیس منفی 3درصد و مقدمه‌ای بر مهندسی پزشکی منفی 16.6درصد»  همچنین سال گذشته چند کارنامه از پذیرفته‌شدگان مرحله اول آزمون دکتری در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد افرادی توانسته‌اند با درصدهای پایین و حتی منفی در رشته‌هایی همچون اقتصاد، مهندسی پزشکی، جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی یا مهندسی عمران پذیرفته شوند .

10برابر شدن تعداد دانشجویان دکتری

براساس آمار مؤسسه علمی پژوهشی علم گستر و به نقل از موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی در کمتر از 10سال در دانشگاه‌های دولتی 6.3برابر شده است . مجموع تعداد پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد ، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی در سال تحصیلی 89-88، 65هزار و 53نفر بوده است که در سال تحصیلی 97-96به 415هزار و 909نفر افزایش پیدا کرده است . طبق این آمارهای رسمی تعداد پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد طی سال 89-88 تنها در دانشگاه‌های دولتی 50هزار و 358نفر بوده که در سال 97-96 به 258هزار و 169نفر رسیده یعنی 5.1برابر شده است .

همچنین طبق همین آمارها تعداد دانشجویان دکتری حرفه‌ای در سال 89-88 در دانشگاه‌های دولتی 6هزار و 656 نفر بوده که در سال 97-96 با بیش از 10 برابر رشد به 71هزار و 609نفر رسیده است . علاوه بر این تعداد دانشجویان دکتری تخصصی هم در کمتر از 10 سال گذشته بیش از 10برابر رشد داشته است تا جایی که تعداد دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی از 8هزار و 39نفر در سال 89-88 به 86هزار و 131نفر در سال 97-96 رسیده است . این آمارهای رشد ، تنها مختص دانشگاه‌های دولتی است ، در شرایطی که در سال‌های گذشته تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های آزاد و غیردولتی نیز چندین برابر شده است که آمار دقیق و رسمی از آنها وجود ندارد .

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *